Technologiczne trendy w 2021 roku

213

Za nami 2020 rok, który obfitował nie tylko w koronawirusa, lecz i sporo nowinek technologicznych. Przez kwarantannę powstało wiele nowych kasyn online oferujących automaty hazardowe za darmo w Total Casino, wyszły konsole kolejnej generacji, gra Cyberpunk 2077 czy też zaprezentowano polski samochód elektryczny Izera. Już teraz zastanawiamy się, jakie mogą być trendy w 2021 roku. Oto nasza lista kilku potencjalnych zjawisk, zdarzeń.

Problemy gigantów online

Przyszły rok może być niewygodny dla szefów największych światowych firm technologicznych. Już teraz w wielu krajach przyspieszają wysiłki, aby ograniczyć potęgę takich marek jak Facebook, Amazon, Apple czy Google. Zwłaszcza w USA i Europie wprowadzane są nowe regulacje w kwestii konkurencji czy też prawa związane z użytkownikami. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach minionego roku pojawiły się czarne chmury nad wspomnianymi firmami. Facebook w USA został oskarżony o podejmowanie nielegalnych działań w celu wykupienia rywali i stłumienia konkurencji. W grudniu zaś Komisja Europejska przedstawiła ustawę o usługach i rynkach cyfrowych, która całkowicie zmieniłaby sposób regulowania wielkich technologii. W wielkiej Brytanii zaś specjalny urząd będzie miał w 2021 roku uprawnienia do nakładania znacznych kar na wielkie korporacje.

W Stanach Zjednoczonych wciąż nie wiadomo, jakie podejście do wielkich firm technologicznych będzie miała administracja Joe Bidena. W przeszłości nowy prezydent USA był krytyczny wobec dużych firm technologicznych, w szczególności Facebooka. W jednym z wywiadów stwierdził nawet, że kluczowy akt prawny chroniący firmy mediów społecznościowych przed odpowiedzialnością za treści, powinien zostać uchylony. Z pewnością czekać nas może na tym polu wiele niespodzianek.

Zmiany w handlu detalicznym

2020 rok z pewnością nie był zbyt dobrym dla sprzedawców detalicznych. Wiele firm czy sklepów po prostu upadło, gdyż ich dotychczasowi klienci przerzucili się na zakupy online. W 2021 roku tylko sam Amazon chce w kilku krajach rozszerzyć swoją sieć sklepów Go, gdzie zrezygnowano z tradycyjnych kas. W naszym kraju kilka firm postawiło przecież na automaty sklepowe, dzięki którym mogły ominąć zakazy handlu w niedzielę. Wiele na to zatem wskazuje, że pojawiać się będzie o wiele więcej takich rozwiązań.

Elektryczne samoloty

Coraz głośniej mówi się o nowych samolotach, które będą napędzane energią elektryczną. W 2020 roku to właśnie branża lotnicza przeżywała ogromny kryzys, który zakończył się upadkiem niektórych linii czy anulowaniem setek zamówień na nowe samoloty. Jednak już od kilku lat zarówno większe, jak i mniejsze firmy pracują nad modelami elektrycznymi. Firma Rolls-Royce stworzyła model Spirit of Innovation, który w zamierzeniu ma osiągać prędkość w granicach 500 km/h. Airbus z kolei chce wprowadzić w najbliższym czasie tak zwany Eurodrone, czyli bezzałogowe samoloty o średnim zasięgu.

Autonomiczne samochody

Już w październiku ubiegłego roku wprowadzono w mieście Phoenix system samodzielnych samochodów o nazwie Waymo One. Obejmuje on obecnie ponad 300 samochodów, które bez udziału kierowcy jako forma taksówek odbierają i wysadzają pasażerów po całym mieście. To pierwsza tak duża usługa na świecie w tej dziedzinie. W 2021 roku firma planuje rozszerzyć usługę na inne miasta. Z kolei Cruise od General Motors testuje podobne usługi w San Francisco. Podobnie robi również Lyft. W Chinach na podobnej zasadzie działa AutoX. Możemy być zatem pewni, że ta technologia w najbliższych 12 miesiącach będzie intensywnie rozwijana.

5 / 5. Ocen: 1