Technologiczne trendy w 2021 roku

41

Za nami 2020 rok, który obfitował nie tylko w koronawirusa, lecz i sporo nowinek technologicznych. Przez kwarantannę powstało wiele nowych kasyn online oferujących automaty hazardowe za darmo, wyszły konsole kolejnej generacji, gra Cyberpunk 2077 czy też zaprezentowano polski samochód elektryczny Izera. Już teraz zastanawiamy się, jakie mogą być trendy w 2021 roku. Oto nasza lista kilku potencjalnych zjawisk, zdarzeń.

Problemy gigantów online

Przyszły rok może być niewygodny dla szefów największych światowych firm technologicznych. Już teraz w wielu krajach przyspieszają wysiłki, aby ograniczyć potęgę takich marek jak Facebook, Amazon, Apple czy Google. Zwłaszcza w USA i Europie wprowadzane są nowe regulacje w kwestii konkurencji czy też prawa związane z użytkownikami. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach minionego roku pojawiły się czarne chmury nad wspomnianymi firmami. Facebook w USA został oskarżony o podejmowanie nielegalnych działań w celu wykupienia rywali i stłumienia konkurencji. W grudniu zaś Komisja Europejska przedstawiła ustawę o usługach i rynkach cyfrowych, która całkowicie zmieniłaby sposób regulowania wielkich technologii. W wielkiej Brytanii zaś specjalny urząd będzie miał w 2021 roku uprawnienia do nakładania znacznych kar na wielkie korporacje.

W Stanach Zjednoczonych wciąż nie wiadomo, jakie podejście do wielkich firm technologicznych będzie miała administracja Joe Bidena. W przeszłości nowy prezydent USA był krytyczny wobec dużych firm technologicznych, w szczególności Facebooka. W jednym z wywiadów stwierdził nawet, że kluczowy akt prawny chroniący firmy mediów społecznościowych przed odpowiedzialnością za treści, powinien zostać uchylony. Z pewnością czekać nas może na tym polu wiele niespodzianek.

Zmiany w handlu detalicznym

2020 rok z pewnością nie był zbyt dobrym dla sprzedawców detalicznych. Wiele firm czy sklepów po prostu upadło, gdyż ich dotychczasowi klienci przerzucili się na zakupy online. W 2021 roku tylko sam Amazon chce w kilku krajach rozszerzyć swoją sieć sklepów Go, gdzie zrezygnowano z tradycyjnych kas. W naszym kraju kilka firm postawiło przecież na automaty sklepowe, dzięki którym mogły ominąć zakazy handlu w niedzielę. Wiele na to zatem wskazuje, że pojawiać się będzie o wiele więcej takich rozwiązań.

Elektryczne samoloty

Coraz głośniej mówi się o nowych samolotach, które będą napędzane energią elektryczną. W 2020 roku to właśnie branża lotnicza przeżywała ogromny kryzys, który zakończył się upadkiem niektórych linii czy anulowaniem setek zamówień na nowe samoloty. Jednak już od kilku lat zarówno większe, jak i mniejsze firmy pracują nad modelami elektrycznymi. Firma Rolls-Royce stworzyła model Spirit of Innovation, który w zamierzeniu ma osiągać prędkość w granicach 500 km/h. Airbus z kolei chce wprowadzić w najbliższym czasie tak zwany Eurodrone, czyli bezzałogowe samoloty o średnim zasięgu.

Autonomiczne samochody

Już w październiku ubiegłego roku wprowadzono w mieście Phoenix system samodzielnych samochodów o nazwie Waymo One. Obejmuje on obecnie ponad 300 samochodów, które bez udziału kierowcy jako forma taksówek odbierają i wysadzają pasażerów po całym mieście. To pierwsza tak duża usługa na świecie w tej dziedzinie. W 2021 roku firma planuje rozszerzyć usługę na inne miasta. Z kolei Cruise od General Motors testuje podobne usługi w San Francisco. Podobnie robi również Lyft. W Chinach na podobnej zasadzie działa AutoX. Możemy być zatem pewni, że ta technologia w najbliższych 12 miesiącach będzie intensywnie rozwijana.

5 / 5. Ocen: 1